Below is the draw and  umpires roster for this year.

As discussed if you are unavailable to do the duty on that day its important if you could  get somebody out of your team to replace you.

Take particular note as there are some junior and senior games on Friday nights

FNC Draw Saturday 2nd April 2016

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Easts UMP Trevor Clark Base

Division 12:30pm

Baxter Field: Workers v Easts UMP

Division 2: 2:45pm

Albert Park 3: Workers Royals v Easts UMP

Workers Cubs Bye

Division 3: 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Easts UMP

 

FNC Draw Saturday 9th April 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Norths v Workers Darren McMahon Plate

Division 1: 12:30pm

Thew Field: Norths v Workers Base Trent Clark

Division 2: 2:45pm

Albert Park 3: Workers Heat v Ballina Sharks Nathan Olley

Albert Park 4: Norths v Workers Twins Trevor Clark

Division 3: 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Ballina Gummy Sharks Paul Boxsell and Ben Rigby

 

FNC Draw Saturday 16th April 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Workers v Brothers

Division 1: 12:30pm

Thew Field: Workers v Brothers Aaron Olley

Division 2: 2:45pm

Ballina: Ballina v Worker Twins

Workers Heat Bye

Division 3: 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Ballina Tiger Sharks Darren McMahon and Oakley?

 

FNCBA Draw Saturday 23rd April 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Bob McClelland

Division 1 12:30pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Micka

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Heat v Workers Twins UIC: Trevor Clark Base: M Maurer

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Casino UIC: Jason Rucker

Under 20 10:00am

Thew Field: Easts v Workers

Under 16 8:00am

Thew Field: Easts v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 3C: Easts v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Easts v Workers

Under 8 & 10 10:00am Baxter Field

 

FNC Baseball Draw 30th April 2016

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Norths UIC: Bob McClelland

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Workers v Norths UIC: Scott McClelland

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Heat v Norths UIC: Dallas McLucas

Albert Park 4: Workers Twins v Easts UIC: Ben Ellis

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Norths UIC: John Harvey

Under 20 10:00am

Albert Park 4: Workers v Ballina

Under 16 8:00am

Albert Park 4: Workers v Norths

Under 14 10:15am

Albert Park 3C: Workers v Norths

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Workers v Norths

Under 8 & 10 10:00am Baxter Field

 

FNC Baseball Draw 6th - 7th May 2016

Friday 6th

Under 12 4:45pm

Albert Park 2A: Workers v Easts

Division 2 6:30pm

Baxter Field: Workers Twins v Norths UIC: Aaron Olley

Thew Field:  Workers Heat v Ballina  UIC: Micka Base: Scott McClelland

Saturday 7th

Major League 2:45pm

Baxter Field: Brothers v Workers Base: Brodie Olive

Division1 12:30pm

Baxter Field: Brothers v Workers Base: Dallas Knapp

Division 2 2:45pm

Albert Park 4: Easts v Workers Heat Base: Michael Maurer

Bye: Workers Twins

Division 3 12:30pm

Albert Park 4: Easts v Workers Base: Steve Magnay

Under 20 10:00am

Thew Field: Brothers v Workers

Under 16 8:00am

Thew Field: Brothers v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 3A: Brothers v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 3A: Brothers v Workers

Under 8 & 10 10:00am Baxter Field

 

Senior Little League 14th – 19th May 2016

 

FNC Draw Saturday 14th May 2016

Major League 6:00pm

Baxter Field: Workers v Easts UIC: Bob McClelland

Division 2 2:45pm

Ballina: Ballina v Workers Heat

Division 3 12:30pm

Ballina: Ballina Gummy Sharks v Workers

 

FNC Draw 20th – 21st May 2016

Casino Beef week

Friday 20th

Under 14 4:45pm

Albert Park 2A: Workers v Easts

Division 1 6:30pm

Baxter Field: Workers v Easts UIC: Micka

Saturday 21st

Major League 2:45pm

Thew Field: Norths v Workers Base: Noah Worgan

Division 1 12:30pm

Thew Field: Norths v Workers Base: Daniel Clark

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Twins v Ballina UIC: Paul Fairfull Base: Michael Dutton

Workers Heat Bye

Division 3 12:30pm

1:00pm Ballina: Ballina Tiger Sharks v Workers

Under 20 10:00am

Albert park 4: Ballina v Workers

Under 16 8:00am

Albert park 4: Norths v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 2B: Norths v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 2B: Norths v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Baxter Field

 

FNC Draw 27th – 28th May 2016

Casino Beef week

Friday 27th

Under 12 4:45pm

Albert Park 2B: Brothers v Workers

Division 2 6:30pm

Thew Field: Workers Heat v Easts UIC: Mitchell Dowse

Workers Twins Bye

Saturday 28th

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Brothers UIC: Paul Clifford

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Workers v Brothers UIC: Dallas Knapp

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Twins v Workers Heat UIC: Nathan Olley Base: Jake Taylor

Division 3 12:30pm

Casino: Casino v Workers

Under 20 10:00am

Albert Park 3: Workers v Brothers

Under 16 8:00am

Albert Park 3: Workers v Brothers

Under 14 10:15am

Albert Park 2A: Workers v Brothers

Under 12 8:30am

Albert Park 2A: Workers v Brothers

Under 8 & 10 10:00am Baxter Field

 

FNC Draw Saturday 4th June 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Darren McMahon

Division 1 12:30pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Jordan Williams

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Easts v Workers Twins Base: Paul Clifford

Albert Park 4: Norths v Workers Heat Base: Ben Ellis

Division 3 12:30pm

Albert Park 4: Norths v Workers Base: Jeremy Nichols

Under 20 10:00am

Albert Park 4: Easts v Workers

Under 16 8:00am

Albert Park 4: Easts v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 2B: Easts v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 2B: Easts v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Baxter Field

 

Little League: 8th -13th June 2016

 

FNC Draw 17th – 18th June 2016

Friday 17th

Under 14 4:45pm

Albert Park 2A: Easts v Workers

Division 2 6:30pm

Thew Field: Workers Twins v Ballina UIC: Sam Keehn Base: Reegan Miles

Workers Heat Bye

 

Saturday 18th

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Norths UIC: Bob McClelland

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Workers v Norths UIC: Trent Clark

Division 2 2:45pm

Albert park 3: Workers Heat v Easts UIC: Brendan Clark

Workers Twins Bye

Division 3 12:30pm

Albert park 3: Workers v Easts UIC: Brett Boxsell

Under 20 10:00am

Albert Park 3: Workers v Ballina

Under 16 8:30am

Albert Park 3: Workers v Norths

Under 14 10:15am

Albert Park 2B: Workers v Norths

Under 12 8:30am

Albert Park 2B: Workers v Norths

Under 8 & 10 10:00am Baxter Field

 

FNC Draw Saturday 25th June 2016

Major League 2:45pm

Baxter Field: Brothers v Workers Base: Bob McClelland

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Brothers v Workers Base: Aaron Olley

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Heat v Ballina UIC: Evan Taylor Base: Michael Maurer

Albert Park 4: Norths v Workers Twins Base: Nathan Olley

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Ballina Gummy Sharks UIC: Chris Miles Base: Ben Saunders

Under 20 10:00am

Albert Park 3: Brothers v Workers

Under 16 8:00am

Albert Park 3: Brothers v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 2A: Brothers v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 2A: Brothers v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Baxter Field

 

FNC Draw 1st – 2nd July 2016

Friday 1st

Under 14 4:45pm

Albert Park 2A: Workers v Easts

Division 2 6:30pm

Baxter Field: Worker Twins v Norths UIC: Michael Dutton

Saturday 2nd

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Easts UIC: Darren McMahon

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Workers v Easts UIC: Dallas Knapp

Division 2 2:45pm

Ballina: Ballina v Workers Twins

Workers Heat Bye

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Ballina Tiger Sharks

Under 20 10:00am

Albert Park 3: Workers v Easts

Under 16 8:30am

Albert Park 3: Workers v Easts

Under 14 10:15am

Albert Park 2A Workers v Easts

Under 12 8:30am

Albert Park 2A Workers v Easts

Under 8 & 10 10:00am: Baxter Field

 

Timberjacks - 8,9,10 July

FNC Draw Saturday 9th July 2016

Major League 6:00pm

Baxter Field: Norths v Workers Base: Paul Clifford

 

FNC Draw Saturday 16th July 2016

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Brothers UIC: Paul Clifford

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Workers v Brothers UIC: Aaron Olley

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Heat v Workers Twins UIC: Nathan Olley Base: Mitchell Trindall

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Workers v Casino UIC: Jason Rucker

Under 20 10:00am

Baxter Field: Workers v Brothers

Under 16 8:00am

Baxter Field: Workers v Brothers

Under 14 10:15am

Albert Park 3B: Workers v Brothers

Under 12 8:30am

Albert Park 3B: Workers v Brothers

Under 8 & 10 10:00am Albert Park 4

 

FNC Draw Saturday 23rd July 2016

Brothers Old Boys Day

Major League 2:45pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Trevor Clark

Division 1 12:30pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Oakley McMahon

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Twins v Easts UIC: Ben Ellis

Albert Park 4: Workers Heat V Norths UIC: Evan Taylor

Division 3 12:30pm

Albert Park 4: Workers v Norths UIC: Jason Rucker

Under 20 10:00am

Thew Field: Easts v Workers

Under 16 8:00am

Thew Field: Easts v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 3C: Easts v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Easts v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Albert Park 4

 

FNC Draw 29th – 30th July 2016

Friday 29th

Under 14 4:45pm

Albert Park 2B: Workers v Brothers

Division 2 6:30pm

Baxter Field: Workers Heat v Workers Twins UIC: Daniel Clark Base: Trent Clark

Saturday 30th

Major League 2:45pm

Thew Field: Workers v Norths UIC: Bob McClelland

6:00pm

Thew Field: Workers v Norths UIC: Paul Clifford

Division 1 12:30pm

Thew Field: Workers v Norths UIC: Scott McClelland

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Easts v Workers Heat Base: Tyrone Connors

Workers Twins Bye

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Easts v Workers Base: Ben Rigby

Under 20 10:00am

Thew Field: Workers v Ballina

Under 16 8:00am

Thew Field: Workers v Norths

Under 14 10:15am

Albert Park 3C: Workers v Norths

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Workers v Norths

Under 8 & 10 10:00am Albert Park 4

 

FNC Draw Saturday 6th August 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Brothers v Workers Base: Nathan Olley

Division 1 12:30pm

Thew Field: Brothers v Workers Base: Jordan Williams

Division 2 2:45pm

Ballina: Ballina Gummy Sharks v Workers Heat

Albert Park 4: Workers Twins v Norths UIC: Dallas McLucas

Division 3 12:30pm

Ballina: Ballina Gummy Sharks v Workers

Under 20 10:00am

Baxter Field: Easts v Norths Field: Brothers v Workers

Under 16 8:00am

Thew Field: Brothers v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 3C: Brothers v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Brothers v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Albert Park 4

 

FNC Draw 12th – 13th August 2016

Friday 12th

Under 12 4:45pm

Albert Park 2C: Workers v Brothers

Division 2 6:30pm

Baxter Field: Workers Twins v Easts UIC: Daniel Clark

Thew Field: Norths v Workers Heat Base: Micka

 

Saturday 13th

Major League 2:45pm

Baxter Field: Workers v Easts UIC: Bob McClelland

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Workers v Easts UIC: Trent Clark

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Twins v Ballina UIC: Chris Miles Base: Ben Saunders

Workers Heat Bye

Division 3 12:30pm

1:00pm Ballina: Ballina Tiger Sharks v Workers

Under 20 10:00am

Baxter Field: Workers v Easts

Under 16 8:00am

Baxter Field: Workers v Easts

Under 14 10:15am

Albert Park 3B: Workers v Easts

Under 12 8:30am

Albert Park 3B: Workers v Easts

Under 8 & 10 10:00am Albert Park 4

 

FNC Draw Saturday 20th August 2016

Major League 2:45pm

Baxter Field: Norths v Workers Base: Bob MCClelland

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Norths v Workers Base: Oakley McMahon

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Workers Heat v Workers Twins UIC: Paul Clifford Base: Nathan Olley

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Casino v Workers

 Under 20 10:00am

Baxter Field: Norths v Workers

Under 16 8:00am

Baxter Field: Norths v Workers

Under 14 10:15am

Albert Park 3B: Norths v Workers

Under 12 8:30am

Albert Park 3B: Norths v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Albert Park 4

 

FNC Draw 27th August 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Workers v Brothers UIC: Paul Clifford

Division 1 12:30pm

Thew Field: Workers v Brothers UIC: Daniel Clark

Division 2 2:45pm

Albert Park 3: Norths v Workers Heat Base: Evan Taylor

Albert Park 4: Easts v Workers Twins Base: Dallas McLucas

Division 3 12:30pm

Albert Park 3: Norths v Workers Base: Brendan Santin

Under 20 10:00am

Thew Field: Workers v Brothers

Under 16 8:00a

Thew Field: Workers v Brothers

Under 14 10:15am

Albert Park 3C: Workers v Brothers

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Workers v Brothers

Under 8 & 10 10:00am: Albert Park 4

 

FNC Draw Saturday 3rd September 2016

Major League 2:45pm

Thew Field: Easts v Workers Base: Brodie Olive

Division 1 12:30pm

Baxter Field: Norths v Workers Base: Dallas Knapp

Division 2 Semi Finals 2:45pm

Albert Park 3: 1 v 2

Albert Park 4: 3 v 4

Division 3 Semi Finals 12:30pm

Albert Park 3: 1 v 2

Albert Park 4: 3 v 4

Under 20 Semi Finals 10:00am

Baxter Field: 1 v 2

Thew Field: 3 v 4

Under 16 Semi Finals 8:00am

Baxter Field: 1 v 2

Thew Field: 3 v 4

Under 14 Semi Finals 10:15am

Albert Park 3B: 1 v 2

Albert Park 3C: 3 v 4

Under 12 8:30am

Albert Park 3C: Easts v Workers

Under 8 & 10 10:00am: Albert Park 4

 

FNC Draw 9th – 10th September 2016

Friday 9th

Major League Finals Game 1 6:30pm

Baxter Field: 2 v 3

Saturday 10th

Major League Finals 2:00pm Game 2

Baxter Field: 3 v 2

Game 3 (If required.) 5:00pm

Baxter Field: 2 v 3

Division 1 Final 1:00pm: Thew Field: 2 v 3

Division 2 Final 1:00pm: Albert Park 3

Division 3 Final 1:00pm: Albert Park 4

Under 20 Final 10:00am: Baxter Field

Under 16 Final 8:00am: Thew Field

Under 14 Final 10:15am: Albert Park 3C

Under 12 8:30am

Albert Park 3B: Norths v Workers

Albert Park 3C: Brothers v Easts

Under 8 & 10 Fun Day: Albert Park 4

 

FNC Draw 16th – 17th September 2016

Friday 16th

Major League Grand Final Game 1 6:30pm

Saturday 17th September 2016

Major League Grand Final 2:00pm Game 2

Baxter Field

Game 3 (If required.) 5:00pm: Baxter Field

Division 1 Grand Final 1:00pm: Thew Field

Division 2 Grand Final 1:00pm: Albert Park 3

Division 3 Grand Final 1:00pm: Albert Park 4

Under 20 Grand Final 10:00am: Baxter Field

Under 16 Grand Final 8:00am:  Thew Field

Under 14 Grand Final 10:15am: Albert Park 3C

Under 12 Fun Day

National News

Australian Emeralds: Towards 2018

Nov 23, 2016

Read More...

Australia's World Baseball Classic Schedule Release

Nov 16, 2016

Read More...

2017 Little League World Series Dates Announced

Nov 14, 2016

Read More...

Australia Sweep U23 World Cup Awards

Nov 7, 2016

Read More...

Australia claim historic silver at U23 World Cup

Nov 7, 2016

Read More...